Buddy Orlando's Website Chovná stanice CEMBRA

ANKETA

Které plemeno se vám nejvíce líbí?

papillon (799)
 

dobrman (555)
 

pomeranian (533)
 

rotvajler (534)
 

pudl (543)
 

čivava (532)
 

bišonek (519)
 

kokršpaněl (527)
 

mops (512)
 

shi-tzu (505)
 

jiné (529)
 

zlatý retrívr (483)
 

bígl - Beagle (492)
 

pitbulteriér (487)
 

ridgeback (510)
 

kříženec (458)
 

boxer (489)
 

jezevčík (495)
 

bulteriér (472)
 

irský setr (457)
 

irský vlkodav (470)
 

doga (470)
 

kolie (483)
 

bernardýn (470)
 

čau čau (482)
 

foxteriér (464)
 

basset (477)
 

šiperka (481)
 

knírač (479)
 

chrt (476)
 

greyhound (482)
 

ohař (486)
 

naháč (471)
 

japan chin (461)
 

havanský psík (476)
 

coton de tulear (464)
 

wetterhound (449)
 

sussex španěl (475)
 

pointer (450)
 

vydrař (460)
 

bloodhound (454)
 

foxhound (454)
 

malamut (434)
 

srnčí ratlík (444)
 

Historie plemena / Breed history

Our little Papillon Buddy Orlando Cembra was born in the Czech Republic on May 2, 2009 and became our first dog. My wife Irena was raised in a household with dogs all her life because her mother has had a breeding station of these cute dogs for a number of years.  For me however, it was a first-time experience.  Having limited knowledge of this Papillon breed I was eager to see how I would adapt to having him in the apartment.  My wife and I have recently bought a new apartment in the suburbs of Prague the capital of the Czech Republic and I had my doubts about Buddy becoming accustomed to a living environment where he had limited possibilities to exercise.  The research that I had done about these Butterfly Dogs informed me of their lively and friendly personalities and to my comfort I even learned that this breed is not very demanding.  When I saw pictures of adult Papillons I thought to myself, this dog will require much grooming and maintenance, though just the opposite is true.  It is enough to brush him once or twice a week and after a year of everyday contact I must say, these doggies are quite adaptable.  Over the weekends we take Buddy for long walks to make up for the time that we are at work and he must stay at home alone.  I am fascinated by the enduringness of these small creatures they just keep on going and going!  Everything that I read about them is true, they don’t require a whole lot of space nor do they need any kind of special treatment from their masters.  It does seem to me however, that these dogs are quite companionate, they love to be with other dogs or preferably their masters.  Every day I look forward to coming home from work and being welcomed with inexplicable happiness and enthusiasm.  The Papillon is descriptive name for this breed because a butterfly and this doggie have more in common than it first seems.  They are beautiful, gentle and graceful and possess all the characteristics of a true aristocratic dog.  This may very well be the reason why all throughout history they accompanied the nobility and were always associated with the upper class. It is no wonder they are a still loved and respected breed rightfully deserving the reputation of being a “peoples-dog” and of course a “Papillon”.      

Dedicated to our beloved Papillon, Buddy Orlando Cembra.

 

Papillon - Trpasličí kontinentální španěl

picpapillon.jpg

Papillon (Epagneul Nain Continental) - malý kontinentální španěl, známy jsou dva typy: papillon - motýlek, phaléne - můra.

 

Původ a historie

Malý kontinentální španěl je velmi staré plemeno. Jeho podobiznu zachycovali staří mistři už od 12. století a nalézt jej můžeme i na obrazech takových malířů jako byl Goya, Tizian nebo Rembrandt. Byl oblíben především v šlechtických kruzích, jeho nejznámějšími majitelkami byli např. Madame de Pompadour nebo Marie Antoinette. Po Velké francouzské revoluci začal s upadajícím vlivem šlechty mizet i on, v prvních letech minulého století se však začal opět chovat v Belgii, po druhé světové válce se zájem o něj ještě rozšířil.

 

Povaha a charakter

Papillon neboli malý kontinentální španěl je ideální společenský pes, který je velice vázán na své pány. Má živou, zvídavou povahu a je to velmi dobrý hlídač. Je citlivý, mazlivý a špatně snáší samotu. Papillon je velmi inteligentní, učenlivý a snadno vycvičitelný. Dobře se snáší s dětmi i dalšími psy. Je jemný a sebevědomý, nemá proto rád hrubé zacházení a zbytečnou přísnost. Většinou ji ale ani nepotřebuje - zbytečně neštěká, nekouše a vzhledem k tomu, že po generace vyrůstal v luxusním prostředí paláců, umí se dodnes pohybovat elegantně a neničí nic kolem sebe. Velice dobře reaguje na pozitivní podněty. Má veselou a hravou povahu, rychle si získá lásku všech okolo. Papillon je přizpůsobivý pes, vyhovovat může jak aktivnímu majiteli, tak seniorovi. Má rád pohyb, ale rád si i zalenoší. Je oddaný své rodině. Svou povahou je vhodný pro agility i canisterapii.


Vzhled plemene Malý kontinentální španěl

Papillon je malý elegantní pes, který se krásně vyjímal jako doplněk nádherných žen na plátnech umělců. Stavbu těla má souměrnou, mírně obdélníkového tvaru. Jeho tělo je jen o něco málo delší než jeho výška. V kohoutku měří kolem 28 cm, váží do 2,5 kg, jeho robustnější varianta může dosahovat váhy až 5 kg. Má široký hrudník a mírně vtažené břicho. Za elegantní pohyb vděčí pevným, štíhlým končetinám se zaječími tlapkami. Ocas má vysoko posazený a osrstěný. Má souměrnou hlavu s jemným štíhlým čumákem a velkýma hnědýma očima, které ale nejsou vypoulené. Své jméno získal podle charakteristických uší připomínající křídla motýla. Podle nich se také rozděluje na dva druhy: papillon - má uši vzpřímené, široce rozevřené, směřující do stran; phaléne (můra) - má uši převislé. Obě varianty je mají porostlé jemnou dlouhou srstí. Malý kontinentální španěl se může pochlubit nádhernou, dlouhou, lesklou srstí, o něco delší na krku, kde mu vytváří límec a náprsenku, na zadních končetinách kalhotky. Barvu může mít jakoukoli, ale vždy je nutný bílý základ. Průměrná délka jeho života je 13 - 15 let.

 

 

 

History and Origin

The Papillon is believed to be originally from France. They are also said to have descended from Spanish dwarf spaniel. The Papillon is one of the oldest breeds of dogs with a recorded history in Europe going back nearly 700 years.This breed was also known as Continental Toy Spaniel, or Squirrel Spaniel. The drop eared variety of the breed was called the Phalene.
The word "Papillon" means "butterfly dog" in French. The breed was given this name due to their beautiful butterfly ears. It is believed that the name was given by Marie Antoinette who was fond of Papillons. The other famouse owner of papillons was Henry III, Marie Antoinette and Madame de Pompadour. In 17 century these dogs were extremely popular in court circles in France.They were also portrayed in many paintings of the Renaissance period.

 

Temperament and Personality

Papillons are small, friendly, elegant toy dogs. They are gentle, alert and vivacious. They make good home pets as well watchdogs or ratters. The Papillon ranks number one Toy Dog in obedience. Exercise needs are minimal. Pappilons are usually very healthy.